Bieganie w górach – oto czego potrzebujesz

Bieganie to bardzo popularny sport, jednak wielu zapalonym biegaczom przestają wystarczać chodniki i parkowe alejki. Jeśli poszukujesz wyzwań treningowych, a jednocześnie chcesz urozmaicić swoją aktywność, spróbuj biegania w górach! Sprawdź, czego potrzebujesz, by zacząć swoją przygodę na szlakach i poznawać nowe miejsca.

Po pierwsze – rozsądek i kondycja

Bieganie w górach jest niezwykle wciągające i interesujące, ale też bardzo wymagające. Dlatego bez odpowiedniego przygotowania trudno sobie poradzić w tak urozmaiconym i nieprzewidywalnym terenie. Taka aktywność przeznaczona jest przede wszystkim dla doświadczonych biegaczy, którzy szukają nowych wyzwań. Trasy należy dopasowywać do własnych możliwości, zaczynając od zdecydowanie krótszych i mniej wymagających. W górach znacznie większą uwagę należy zwracać też na pogodę – ta potrafi być nieprzewidywalna. Dlatego zawsze powinieneś być przygotowany na wszelkie okoliczności i poinformować kogoś o swoich planach oraz trasie.

Po drugie – buty

Buty to najważniejszy atrybut biegacza. Górskie będą znacząco różnić się jednak od tych, w których trenujesz na asfalcie. Powinny mieć bieżnik przystosowany do zróżnicowanej nawierzchni i doskonałą amortyzację. Ważne, żeby były lekkie, ale jednocześnie dobrze stabilizowały stopę. Dlatego liczy się ich perfekcyjne dopasowanie. Na dłuższe trasy na pewno przyda się też model wodoodporny, w którym niestraszne Ci ani błoto, ani kałuże, ani górski strumyk. Ciekawe propozycje ma w swojej ofercie marka On Running. Wybierz model Cloud Waterproof, by zapewnić sobie ponadprzeciętną amortyzację, która będzie motywować Cię do szybszego i dalszego biegu. W najbardziej ekstremalnych warunkach poradzą zaś sobie buty Cloudventure Waterproof od tego samego producenta. Wysokiej jakości wodoodporna membrana i przystosowanie do najtrudniejszego terenu to propozycja dla najbardziej wymagających. Warto też poradzić się ekspertów. Profesjonalne doradztwo i szeroki zakres produktów (w tym butów) przeznaczonych do intensywnej turystyki i biegania w górach znajdziesz na NartyWarszawa.pl.

Po trzecie – ochrona przeciwsłoneczna i przeciwdeszczowa

Ochronę przed deszczem zapewnią Ci nie tylko buty. Na każdą wyprawę, szczególnie tą w wyższych partiach, powinieneś zabrać dobrą nieprzemakalną kurtkę. Taka odzież jest bardzo lekka, dlatego na pewno nie będzie Ci ciążyć. Poza wodo- i wiatroodpornością wyróżnia się też dobrą oddychalnością, dlatego zapewni Ci komfort podczas wysiłku. Na końcu trasy warto mieć ponadto przygotowany strój na zmianę. Koniecznie zabezpiecz się też przed słońcem. Czapka lub chusta na głowę to podstawa, mogą też przydać się okulary z dobrym filtrem, które zapewnią też oczom fizyczną ochronę – np. przed muszkami, małymi gałązkami czy spadającymi liśćmi. W wyższych partiach może też przydać się cieplejsza odzież – szczególnie rękawiczki, chusta lub szalik i ciepła czapka.

Płyny i prowiant

Nawet podczas krótkiej przebieżki nie obejdziesz się bez wody (lub izotoniku albo innego napoju). Możesz nią nieść w bidonie, jednak biegacze częściej wybierają wygodniejszy plecak z bukłakiem, z którego można pić bez zatrzymywania się. W takim plecaku zmieścisz też przekąski, kluczowe, gdy poczujesz, że opadasz z sił. Mogą to być batony lub żele energetyczne, czekolada, orzechy suszone owoce, a także tradycyjne kanapki. Wybierz to, co doda Ci energii i poprawi samopoczucie.

Z technologią za pan brat

Warto korzystać ze zdobyczy technologicznych. W pełni naładowany telefon ze ściągniętą mapą terenu, po którym zamierzasz się poruszać, to absolutne minimum. Biegacze chętnie korzystają też z dodatkowych urządzeń GPS i zegarków dla sportowców, które śledzą położenie, ale również tempo, czas, tętno i inne parametry pozwalające na analizę treningu. Możesz też zabrać ze sobą power bank, by w razie potrzeby doładować wybrane urządzenia.

Leave A Comment