Fixly

Jak odświeżyć wygląd elewacji?

Jedną z pierwszych rzeczy, które rzucają się w oczy, gdy patrzymy na dom jest jego elewacja. Ten element niezwykle wpływa na efekt wizualny budynku. Jeśli więc zależy nam na estetyce, powinniśmy dbać o schludną elewację. 

Odświeżanie elewacji

Najprostszym sposobem na poprawę wyglądu elewacji jest jej dokładne umycie. Najlepiej skutkują myjki ciśnieniowe, które skutecznie radzą sobie z większością zabrudzeń, m.in. błotem, kurzem, sadzą czy zielonym nalotem. Kiedy jednak zależy nam na zmianie estetyki, to warto postawić na malowanie elewacji. Dzięki temu odświeżeniu ulegną nie tylko ściany zewnętrzne, ale zyska wizualnie cały budynek oraz jego otoczenie.

Co zamiast tynku na elewację?

Choć tynk to najczęściej spotykany rodzaj elewacji, to można również zastosować inne materiały. Być może decyzja o odświeżeniu wyglądu ścian, to dobry moment, by zrezygnować z tynku na rzecz innych rozwiązań. Warto pamiętać, że nie trzeba decydować się na jeden typ. Ciekawie wyglądać będzie połączenie kilku różnych materiałów, o ile oczywiście będzie dobrze przemyślane pod względem wizualnym.

Płytki na elewację

Płytki betonowe, klinkierowe czy wykonane z tworzywa sztucznego to doskonała alternatywa dla tynku. Charakteryzują się wysoką estetyką wykończenia ścian. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza klinkier, który jest odpowiednio wypalanym z gliny tworzywem ceramicznym. Jest wytrzymały o bardzo estetycznie wygląda na ścianie budynku. 

Elewacja z cegły

Cegła to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych materiałów budowlanych. Elewacja wykończona tym produktem będzie bardzo stylowa i elegancka. Jest niezwykle wytrzymały, dlatego też cegła to inwestycja na lata. Do jej czyszczenia najlepiej nadaje się piaskowanie. 

Elewacja z drewna

Drewno, podobnie jak wspomniana wcześniej cegła, jest stosowane w budownictwie od lat. Wkomponowanie go w część elewacji bądź pokrycie jej w całości ] dodaje budynkowi uroku oraz naturalnego wyglądu. Istotny jest wybór odpowiedniego gatunku. Na elewację sprawdzi się drewno sosnowe, świerkowe, cedrowe bądź świerk skandynawski i modrzew syberyjski. Decydując się na elewację z drewna trzeba pamiętać, że pod wpływem czasu i działania czynników zewnętrznych ten materiał może lekko zmieniać swój kolor. Z tego powodu ważna jest regularna konserwacja.

Leave A Comment