Lampa nad stół w jadalni i salonie - jak ją wybrać?

Lampa nad stół w jadalni i salonie – jak ją wybrać?

Aranżacja jakiegokolwiek wnętrza wymaga nie tylko dobrej wyobraźni, ale także odpowiedniego planu działania, który sprawi, że będzie ona jedyna i niepowtarzalna. I jest tak w przypadku każdego pomieszczenia. Istnieją jednak pewne elementy aranżacji, których wybór bywa szczególnie kłopotliwy. Mowa tutaj o odpowiednim dopasowaniu oświetlenia. Jak je wybrać?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

W nowoczesnym budownictwie najpopularniejszym trendem na optyczne zwiększenie powierzchni pomieszczenia jest stworzenie salonu z aneksem kuchennym. Siłą rzeczy, należy w nim także umieścić jadalnie z większym lub mniejszym stołem. Spożywanie przy nim posiłku powinno być prawdziwą ucztą i to nie tylko ze względu co się będzie na nim znajdowało.

Stół w jadalni powinien być funkcjonalny i dobrze oświetlony. Niestety, w większości przypadków znajduje się on w na tyle kłopotliwym miejscu, że ciężko ten problem rozwiązać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp wiszących, które odpowiednio dopasowane, będą idealnie spełniać swoją funkcję.

Rodzaje lamp nad stół

Wybór lampy nad stół powinien być dobrze przemyślany. Powinna ona nie tylko dobrze oświetlać powierzchnię znajdującą się pod nią, w tym przypadku stół, ale także dobrze się prezentować na tle całej aranżacji wnętrza. Warto więc wiedzieć, jakie lampy wiszące są do wyboru wielu klientów.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów są lampy w stylu skandynawskim, które charakteryzują się konstrukcją wykonaną z naturalnych materiałów. W wielu domach można również zobaczyć lampy wiszące nowoczesne, które mają geometryczne kształty i są zazwyczaj pozbawione tradycyjnego klosza. Te są z reguły przeznaczone dla oświetlenia w stylu klasycznym. Lampy industrialne są przeznaczone głównie do stylu minimalistycznego.

Jak wybrać lampę nad stół?

Lampa nad stół w jadalni powinna spełniać kilka istotnych kryteriów. Przede wszystkim żarówki nie powinny być widoczne dla osób zasiadających do posiłków, a samo światło powinno być rozproszone i skierowane ku górze. Do oświetlania stołu można jednak wykorzystać różne rodzaje żarówek. Mogą to być LEDy, świetlówki, czy standardowe i powszechnie stosowane żarówki.

Warto także zwrócić uwagę na temperaturę barwową źródła światła. Optymalna wartość powinna wynosić od 3000 do 5000 K, co jest oznaczeniem białego światła. Bardzo istotną kwestią jest także to, aby lampa była zawieszona na odpowiedniej wysokości, oznacza to więc, że nie może być ona zbyt nisko, gdyż osoby siedzące przy stole będą mogły o nią zawadzić.

Leave A Comment