Poznaj nowoczesne domy: minimalistyczne, surowe i… parterowe

Decydując się na budowę własnego domu musimy zmierzyć się z wieloma wyborami: działki, projektu, wykonawcy i oczywiście wyposażenia. W dzisiejszym artykule przedstawiamy jeden z aktualnych trendów, jakim są nowoczesne domy parterowe. Czy to rozwiązanie dobre dla Twojej rodziny? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Jakie cechy mają nowoczesne domy?

Rozumienie tego, co nowoczesne zmieniało się w ciągu ostatniego stulecia wiele razy. W końcu „nowoczesność” była w samej nazwie nurtu architektonicznego zwanego modernizmem, a przecież nurt ten zalicza się już do klasyku architektury. Nowoczesne domy w daleki sposób nawiązują jednak do tego nurtu – są zwykle minimalistyczne, a dużą rolę odgrywa materiał, z jakiego są zbudowane. Rolę dekoracji pełni więc faktura i połączenie materiałów, a nie detale architektoniczne czy sztukaterie. Tym większym wyzwaniem dla architektów jest więc stworzenie minimalistycznej, a przy tym ciekawej bryły. Często jednak efekt jest imponujący, co można zaobserwować oglądając nowoczesne domy w internecie – lub na żywo.

Poza estetyką ważną cechą nowoczesnych domów jest funkcjonalność. Chodzi nie tylko o wygodny rozkład pomieszczeń, ale także dostępność i wydajność energetyczną. Właśnie ze względu na dostępność nowoczesne domy często są parterowe. Jest to dużym ułatwieniem nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także małych dzieci, zwierząt czy osób przechodzących rehabilitację. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne – taki budynek jest wprawdzie mniej kosztowny w budowie od piętrowego, za to wymaga większej ziemi.

Nowoczesne domy – zadbaj o światło

Jeżeli decydujemy się na budowę nowoczesnego domu parterowego, możliwe, że konieczne będzie zamontowanie okien dachowych – pomieszczenia w głęb budynku, szczególnie o większych rozmiarach, mogą być niedoświetlone ze względu na dużą odległość od okien na ścianach. Zadbanie o odpowiednie okna dachowe może więc być konieczne, jeżeli więc nie są uwzględnione w projekcie, który nam się spodoba – warto go zmodyfikować pod tym względem.

Minimalistyczne, jasne przestrzenie są nie tylko modne, ale także po prostu praktyczne. Zapewniają możliwie dużo światła dziennego przez znaczną część dnia, więc można oszczędzić nieco energii nie paląc zbędnych świateł. Dlatego nowoczesne domy często mają duże okna, a czasem wręcz przeszklone ściany. Z jednej strony zapewnia to ultranowoczesny wygląd, z drugiej – takie przeszklenia mogą się wielu osobom wydawać niekomfortowe ze względu na prywatność. Dobrym pomysłem może więc być zamontowanie rolet, niewidocznych w ciągu dnia, a przy tym zwiększających bezpieczeństwo.

Nowoczesne domy z garażem

Konieczność przemieszczania się, często na dość duże odległości sprawia, że samochód jest w praktycznie każdej rodzinie, a w wielu nawet dwa. Dlatego nowoczesne domy, takie jak dostępne na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_parterowych.html często mają przewidziane dwustanowiskowe garaże. Nawet, jeżeli mamy tylko jeden samochód, taki garaż może okazać się dobrą przestrzenią na kącik do majsterkowania lub dodatkowy składzik. Szczególnie przydatne może się okazać takie rozwiązanie w parterowym budynku, w którym nie przewidziano wydzielonego pokoju na takie cele.

Czy nowoczesne domy, takie jak opisane w tym artykule są dobrym pomysłem dla każdego? Miłośników tradycyjnej stylistyki czy pokoi na poddaszu raczej do siebie nie przekonają, ale dla osób, dla których ważna jest funkcjonalność i wygoda mogą być świetnym rozwiązaniem, o ile mają odpowiednio dużą działkę – takie domy wymagają bowiem stosunkowo dużej powierzchni.

Leave A Comment