Rolety okienne i ich zalety

Rolety okienne są dziś coraz bardziej popularne a w przypadku nowo budowanych domów stają się wręcz standardem. Nic w tym dziwnego, gdyż rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet przy braku właściwie jakichkolwiek wad. Za minus można uznać w zasadzie jedynie cenę, która w przypadku niektórych modeli rolet jest dość wysoka, jednakże warto zaznaczyć, że jest to inwestycja na lata, która z pewnością się zwróci. Jakie są więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych?

Ciepło zimą, chłód latem…

Podstawową funkcją rolet okiennych jest ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem pomieszczeń. W przypadku nowoczesnych rolet zewnętrznych, z wypełnionym pianką poliuretanową pancerzem o grubości 7,5 mm różnica temperatura w pomieszczeniu może być nawet o 10 stopni niższa niż na zewnątrz. To bardzo ważne gdy mamy upalne lato a słońce świeci w  nasze okna przez większość dnia. Izolacja termiczna sprawdzi się również zimą, gdzie przy opuszczonych roletach znacznie zmniejszają się straty ciepła, co jest efektem powstałej pomiędzy oknem a płaszczyzną rolety tzw. poduszki powietrznej. W rezultacie rachunki za ogrzewanie wymiernie się zmniejszą, jak wykazują niektórzy producenci może to być nawet kilkadziesiąt procent.

Bariera akustyczna

Rolety zewnętrzne to doskonały sposób na hałas dobiegający z zewnątrz, szczególnie jeśli okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Warunkiem jest właściwy montaż rolety i jej odpowiednia grubość. Solidna roleta, wypełniona pianką poliuretanową umożliwia zmniejszenie hałasów dochodzących do wnętrza nawet o 6-14 decybeli. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, co zrobić aby sama roleta nie stała się źródłem irytującego hałasu. Dobrej jakości rolety wyposażone są w łożyska kulkowe i odpowiednie uszczelki, które gwarantują niemal bezszelestne działanie mechanizmu. Warunkiem jest jednak elektryczny napęd, w przypadku ręcznego otwierania rolety nie da się niestety uniknąć odgłosu podnoszonego lub opadającego pancerza.

Co jeszcze dają nam rolety?

Przede wszystkim zapewniają nam prywatność, osłaniając nas przed sąsiadami czy przechodniami na ulicy. Rolety z listwami, w którym umieszczono perforacje umożliwiają nam wietrzenie pomieszczeń przy jednoczesnym zacienieniu, co jest szczególnie korzystne latem. Rolety zewnętrzne doskonale zaciemniają pokój, dając efekt jakiego z pewnością nie uzyskamy stosując tradycyjne rolety wewnętrzne. Ta funkcja sprawdzi się szczególnie w   pokojach małych dzieci. Rolety w znacznym stopniu chronią nas również przed ewentualnym włamaniem, dzięki swojej solidnej konstrukcji, która w zasadzie uniemożliwia podniesienie pancerza z zewnątrz. Jednak za prawdziwie antywłamaniowe rolety musimy zapłacić znacznie więcej, są one bowiem dodatkowo wzmacniane i posiadają szereg dodatkowych zabezpieczeń. Dla wielu użytkowników rolet zewnętrznych dużą zaletą jest wygoda i komfort, jaki daje elektryczny napęd. Możliwość zasłaniania i odsłaniania rolet przy pomocy pilota chociażby z pozycji kanapy wydaje się być zdecydowaną zaletą.

Leave A Comment