Bulimia to poważna choroba o podłożu psychicznym. Objawia się powracającymi epizodami niekontrolowanego objadania się. Zwykle odbywa się to nocą lub po kryjomu. Jest to wstydliwa przypadłość, którą można wyleczyć między innymi różnymi metodami terapeutycznymi. W jaki jeszcze sposób można pomóc takiej osobie? Podpowiadamy.
Czym objawia się bulimia?
Bulimia to choroba, która występuje częściej u kobiet, zwykle między dwudziestym i czterdziestym rokiem życia. Podstawowy objaw to chęć spożywania dużej ilości pokarmu w bardzo krótkim czasie. Osoba taka traci kontrolę i sięga po kolejne posiłki bez głębszego zastanowienia. Prowadzi to do różnych, poważnych problemów zdrowotnych, a nawet depresji. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najwcześniej wdrożyć odpowiedni proces leczenia.
Reakcja organizmu na przejadanie się może być różna. Długoterminowo wiąże się z szybkim przybieraniem na wadze. W wielu przypadkach pacjent prowokuje wymioty i zmusza się do restrykcyjnej diety, aby temu zapobiec. Co następnie prowadzi do kolejnych epizodów podczas których sięga po niekontrolowaną ilość jedzenia. Wiele osób wstydzi się tej choroby, więc bliscy tej osoby nie zawsze są w pełni świadomi jej problemów.
Bulimia – jak można pomóc bliskiej osobie?
Jeśli bliska nam osoba wykazuje objawy lub sama świadomie mówi o tym problemie to należy uświadomić ją o konsekwencjach związanych z nieleczeniem tej choroby. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim prawidłowe rozpoznanie bulimii. Osoba z takimi problemami musi pamiętać jak często i czy regularnie zdarzają się jej takie epizody. Następnie musi otworzyć się na pomoc specjalisty, a więc dobrego psychologa.
Jeśli pacjent lub pacjentka mają duże opory przed pojawianiem się w gabinecie psychologicznym to warto rozważyć terapię za pośrednictwem internetu. Jest ona tak samo skuteczna jak spotkanie twarzą w twarz z doświadczonym lekarzem. Psycholog online to popularna metoda uzyskiwania wsparcia oraz leczenia niezależnie do wagi problemu oraz konkretnych objawów.