Wprawdzie wizyty u psychologa podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to jednak wiele osób woli korzystanie z pomocy psychologicznej w gabinetach prywatnych. Z jakimi kosztami trzeba liczyć się w takim przypadku?
Dlaczego prywatne usługi psychologiczne są tak popularne?
Na pomoc psychologa decyduje się obecnie coraz więcej osób, którym zależy na tym, by uzyskać wsparcie psychiczne od osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie.
Gabinety psychologiczne działają w ramach Funduszu Zdrowia, a wtedy koszty wizyt pokrywane są przez NFZ w przypadku osób, które mają opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niestety, dużym problemem jest dostępność gabinetów, a także odległe terminy wizyt. Ponadto NFZ refunduje znacznie niższą liczbę wizyt niż zalecana przez terapeutów, co powoduje, że ich efekty są także słabsze.
Właśnie dlatego prywatne usługi psychologiczne wybierane są obecnie bardzo często, ponieważ można wówczas dostać się do psychologa znacznie szybciej, a ponadto odwiedzać go w najbardziej dogodnych i wskazanych terminach.
Ceny wizyt u psychologa – ile trzeba zapłacić?
Prywatne usługi psychologiczne nie są tanie, dlatego też osoby, które chciałyby udać się do psychologa, muszą przyszykować się na dość duży wydatek, zwłaszcza wtedy, gdy wybiorą dla siebie taką poradnię, gdzie ceny także są wysokie.
Gdy chodzi o specjalistów jak psycholog Poznań cennik za konsultację psychologiczną, która jest także pierwszą wizytą, najczęściej wynosi od około 150 do 250 złotych. Zdarza się jednak, że ceny przekraczają nawet 300 złotych u znanych psychologów i psychoterapeutów.
Następnie psychoterapia, czyli regularne wizyty w gabinecie prowadzone w celu terapii psychologicznej, to wydatek wynoszący od 100 do 200 złotych za jedno spotkanie. Jako że często poleca się do najmniej jedno spotkanie tygodniowo, nietrudno wyliczyć, że koszty związane z terapią mogą być wysokie.
Aktualnie coraz więcej gabinetów psychologicznych umieszcza na swoich stronach internetowych informacje o cennikach. Dane te można uzyskać również wtedy, gdy zadzwoni się do gabinetu.
Jak wybrać dobry gabinet psychologiczny?
Aby znaleźć odpowiedni gabinet psychologiczny, warto pamiętać o tym, żeby oferował on szeroką gamę usług i prowadzony był przez osoby z odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem w swojej dziedzinie. Takie informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej gabinetu.
Warto także poszukać rekomendacji, na przykład wśród bliskich osób, na forach internetowych, w mediach społecznościowych, gdzie także dostępne są opinie na temat poradni psychologicznych.