Całkiem niesłusznie noszenie kominiarek budzi negatywne skojarzenia. A nawet jeśli, to ów utrwalony przez media wizerunek może być punktem wyjścia do twórczego przetworzenia. Co więcej, nawet dzieła sztuki! Dlatego dzisiaj nasz artykuł będzie poświęcony wyłącznie zaletom kominiarek. Jakie ich rodzaje można kupić w sklepach? Czym się od siebie różnią? Zapraszamy do lektury.
Spod stadionu na wybiegi mody
Jeszcze do niedawna kominiarka w oczach opinii publicznej stanowiła nieodłączny atrybut zawodowego kibola i ulicznego watażki. Możliwość szczelnego zasłonięcia twarzy została wykorzystana przez ludzi o niecnych zamiarach, którzy nie chcą być rozpoznani przez funkcjonariuszy służb mundurowych. Zatraciła się pierwotna funkcja kominiarki, więc klienci niechętnie sięgali po ten rodzaj asortymentu.
Metamorfoza społecznego postrzegania m.in. charakterystycznego nakrycia głowy stała się inspiracją dla pewnej młodej polskiej projektantki. Uta Sienkiewicz w swojej kolekcji dyplomowej z 2017 roku pt. “Swoi” postanowiła połączyć polską tradycję ludowego i sarmackiego ubioru z… ortalionowo-dresowym “uniformem” współczesnego kibola. W serii stworzonej przez absolwentkę Katedry Mody ASP w Warszawie kominiarka ma charakterystyczne kolorowe paski, a nawet kolorowe kwiatki.
O kominiarkach zaczęło być głośno i to coraz częściej w pozytywnym kontekście. Polska redakcja magazynu Vogue ogłosiła nawet to nakrycie głowy najmodniejszym dodatkiem sezonu jesień-zima 2021. To pokłosie obecności kominiarek na międzynarodowych wybiegach mody. Typowo polski kontekst zatarł się, a kto śledzi najnowsze trendy po prostu wie, że noszenie takiego nakrycia może być teraz dowodem na światowe obycie.
Praktyczne zastosowanie kominiarek — na co zwrócić uwagę?
Dość zachwytów nad modowym potencjałem kominiarki. W końcu dla 80% klientów to nakrycie głowy ma przede wszystkim spełniać praktyczne funkcje. Świetnie sprawdza się na stokach narciarskich, podczas mroźnych i długich wędrówek po lesie, bądź na wielogodzinnych wyprawach survivalowych. Z jej zalet chętnie korzystają miłośnicy motocykli, którzy w sezonie zimowym zakładają kominiarkę pod kask.
Dostępne w sklepach modele mogą różnić się od siebie np. ilością otworów lub materiałem wykonania. Wiele kominiarek posiada trzy otwory (na oczy i usta), co ułatwia porozumiewanie się z drugą osobą. Najpopularniejszym materiałem używanym do produkcji kominiarek jest bawełna, która nie drażni skóry. Co więcej, dzięki jej zastosowaniu produkt dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy. Warto podkreślić, że sklepy oferują także kominiarki wykonane np. z akrylu lub polaru.
Należy również wspomnieć o jeszcze jednym kryterium wyboru praktycznej kominiarki. Jest nim rodzaj kamuflażu. Część modeli jest jednokolorowa, lecz wiele produktów posiada typowo wojskowy wzór (Flecktarn, Woodland czy Multicam). Zakup tego rodzaju kominiarek polecamy przede wszystkim miłośników militariów i związanych z tą pasją aktywności: ASG i paintballu.