Obecnie na rynku dostępnych jest sporo różnych rodzajów i modeli soczewek. Różnią się przeznaczeniem, materiałem z jakiego zostały stworzone, a także czasem, w jakim można je użytkować. Czym są soczewki sferyczne i kto może z nich korzystać? Kwestie te zostaną wyjaśnione w tym artykule.
Soczewki sferyczne – co to takiego?
Soczewki sferyczne stanowią popularny rodzaj soczewek kontaktowych. Z powodzeniem korygują takie wady wzroku jak krótkowzroczność i dalekowzroczność, a co za tym idzie – dostępne są one w mocach dodatnich i ujemnych. Swoją budową przypominają mały wycinek o kulistym kształcie. Charakteryzują się one tym, że na całej swojej powierzchni posiadają identyczną moc. Uznaje się, że są one najbardziej powszechne i najczęściej wybierane przez użytkowników soczewek kontaktowych. Ich funkcję stanowi korygowanie nieprawidłowego załamywania się promieni świetlnych, które powinny się skupiać na siatkówce, ale rozpraszają się przed nią, lub za nią. Soczewki sferyczne nieznacznie różnią się swoją budową w zależności od tego, czy są przeznaczone dla krótkowidzów, czy dalekowidzów. Szkła kontaktowe sferyczne dla krótkowidzów mają charakter rozpraszający, ich środek jest cienki, a granice nieco grubsze. W przypadku soczewek sferycznych dla dalekowidzów, sytuacja jest dokładnie odwrotna – posiadają grubszą warstwę na środku, a ich końce są cieńsze.
Rodzaje soczewek sferycznych
Soczewki sferyczne mogą różnić się między sobą. Dzięki temu, klienci posiadają szeroki wybór oferowanych soczewek. Pierwsza kategoria określa czas ich użytkowania. Dostępne są soczewki sferyczne jednodniowe, które są najbardziej higieniczne. Kupić można również soczewki dwutygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne, lub roczne. Soczewki takie należy odpowiednio przechowywać i czyścić w specjalnym, przeznaczonym do tego płynie. Soczewki sferyczne najczęściej posiadają przeznaczenie do noszenia w dzień, na noc powinny być zdejmowane i schowane w pudełku z płynem. Aktualnie na rynku dostępne są także soczewki całodobowe, w których można spać i nie ma potrzeby ich zdejmowania.
Istotną kwestię stanowi również materiał, z jakiego soczewki są wykonane. Dostępne są obecnie soczewki hydrożelowe i silikonowo – hydrożelowe. Pierwsze z nich stanowią starszą wersję, ale wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Natomiast soczewki silikonowo – hydrożelowe wyróżniają się znacznie większą transmisją tlenu, dzięki czemu oczy otrzymują odpowiednią ilość tlenu. Zakupić można również soczewki sferyczne kolorowe. To całkiem inny rodzaj, który ma służyć zmianie swojego wyglądu, a przy okazji korygować wzrok.
Dla kogo przeznaczone są soczewki sferyczne?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto wiedzieć, że soczewki sferyczne mogą być z powodzeniem użytkowane przez wszystkich, jeśli tylko pacjent nie posiada określonych przeciwwskazań do użytkowania soczewek kontaktowych. Jak wspomniano wcześniej, soczewki sferyczne sprawdzą się świetnie u osób, które cierpią na krótkowzroczność, lub dalekowzroczność. Świetnie sprawdzą się u osób, które źle się czują w okularach i nie chcą ich nosić. Soczewki kontaktowe sferyczne to także świetna alternatywa dla osób, które uprawiają sport i są aktywne na co dzień. Polecane są także dla osób, które pragną zmieniać swój wizerunek, poprzez aplikację różnokolorowych soczewek kontaktowych. Warto pamiętać, że soczewki w odróżnieniu od okularów, oferują większą swobodę widzenia, oraz są komfortowe i wygodne. Świetnie sprawdzą się także u osób wrażliwych, ponieważ są bardzo cienkie i całkowicie niewyczuwalne w użytkowaniu.