Domy są ogrzewane przy wykorzystaniu różnych produktów. Jednakże z biegu czasu wprowadzane są coraz surowsze restrykcje, które ograniczają sprzedaż niskiej jakości kotłów i nieekologicznych paliw. W związku z tym bardzo popularny stał się pellet, który wykazuje bardzo dużą wydajność. Warto wiedzieć, czym jest pellet i czy takie rozwiązanie jest ekologiczne.
Czym jest pellet i do czego się go wykorzystuje?
Pellet to paliwo w postaci granulatu o kształcie sprasowanych wałków. Produkuje się go z biomasy, czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej, leśnej, a także z powiązanych gałęzi przemysłu, które łatwo ulegają rozpadowi. Pellet Lava ma kilka rodzajów. Najpopularniejszy jest pellet drzewny, który wytwarzany jest z trocin, zrębek i pozostałych odpadów drzewnych. Pellet Argo otrzymywany jest ze słomy, siana czy biomasy roślin energetycznych. Pellet można otrzymać także z łusek słonecznika i z innych odpadów.
Pellet przemysłowy najczęściej wykonany ze słomy ogrzewa budynki użyteczności publicznej i przemysłowej. Do ogrzewania domów wykorzystuje się raczej pellet drzewny, który wytwarzany jest z pozostałości z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Ważne jest to, że nie powinny one zawierać zanieczyszczeń chemicznych i mineralnych.
Czy pellet to ekologiczne rozwiązanie?
Wiele osób, które rozważają wykorzystanie pelletu, zastanawia się czym to ekologiczne rozwiązanie. Jest to bardzo wydajne paliwo. Naturalnie jest to uzależnione od kotła i od dostawcy. Polecany jest pellet certyfikowany o wysokiej klasie od sprawdzonego producenta. Jakość pelletu różni się w zależności od wykorzystywanych do produkcji materiałów. Pellet Poltarex to najczystsze paliwo na świecie, ponieważ w wyniku fotosyntezy emisja dwutlenku węgla jest równa zero. W trakcie spalania nie wytwarzają się substancje smolne, więc pellet nie zanieczyszcza powietrza.
Osoby, które więc decydują się na pellet, mogą być spokojne, ponieważ to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Jest on odnawialnym źródłem energii. Ścinki i pozostałe odpady drzewne są wartościowym źródłem bioenergii.