Twarda woda kotłowa to zjawisko, które bardzo często występuje w domach. Ma na to wpływ przede wszystkim ilość kamienia bezpośrednio w instalacji. Czy może być to szkodliwe? Fachowcy wyjaśniają.
Twarda woda kotłowa – dlaczego warto ją zwalczać?
Twarda woda kotłowa to przede wszystkim woda, która skłonna jest do osadzania kamienia na różnych systemach instalacji cieplnej. Mowa tutaj głównie o grzejnikach oraz o piecu. Zdecydowanie może być ona szkodliwa ze względu na możliwość zapchania się różnych systemów.
Filtracja mechaniczna wody może okazać się jedynym rozwiązaniem takiego problemu. Wówczas woda, która trafia do kotła najpierw jest oczyszczana za pomocą szeregu różnorodnych filtrów. Warto w nie zainwestować, gdy woda w kranie osiąga wysoki poziom twardości.
System uzdatniania wody to konstrukcja, która może nie tylko mechanicznie, ale również chemicznie usuwać kamień. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą węgla aktywnego, który wchłania oraz magazynuje kamień z wody. Dzięki temu można zupełnie go wyeliminować.
Twarda woda kotłowa – jak to sprawdzić?
Uzdatnianie wody kotłowej jest ważne szczególnie podczas okresu grzewczego. Wówczas najczęściej można zobaczyć skutki twardej wody, która znajduje się w takim systemie. Może to być na przykład nieregularne ogrzewanie grzejników nawet takich, które są odpowietrzone.
Można również zapobiegać takim sytuacjom stosując na przykład specjalne testery do wody. To właśnie one pokazują jej pH. To ważne, aby można było nie interweniować, ale zapobiegać odkładaniu się kamienia w grzejnikach. Wówczas pomóc może jedynie demontaż rur.
Kontrola ph wody kotłowej daje możliwość dokładnego otrzymania parametrów. Taki zabieg najczęściej wykonywany jest przez firmy zewnętrze. To właśnie one są w stanie przeprowadzić kontrolę oraz uzyskać wiele różnorodnych korzyści dla właściciela.
Zdecydowanie twarda woda kotłowa może być problematyczna w domu. Warto ją filtrować za pomocą specjalnych systemów.