W świecie logistyki i transportu, palety odgrywają kluczową rolę w składowaniu, przenoszeniu oraz ochronie różnego rodzaju towarów. Są one wykorzystywane na całym świecie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budownictwo, przemysł spożywczy, leśny czy chemiczny. Obecnie wyróżniamy dwa główne rodzaje palet – europalete oraz paletę amerykańską. W niniejszym artykule zastanowimy się, czym dokładnie się one różnią.
Różnice między europaletą a paletą amerykańską
Pierwszą istotną różnicą między europaletą a paletą amerykańską są ich wymiary. Europalete (EPAL) ma standardowe wymiary 1200 mm x 800 mm, natomiast paleta amerykańska (GMA) posiada wymiary 1219 mm x 1016 mm (48 cali x 40 cali). Powodem zastosowania takich rozmiarów w przypadku europalet jest ich optymalizacja pod kątem wykorzystania przestrzeni w europejskich samochodach ciężarowych i kontenerach. Z kolei paleta amerykańska została przystosowana do wymiarów stosowanych przez amerykańskich producentów oraz dostawców.
Europalety Radzymin są przede wszystkim wykonane z drewna, które jest łatwo dostępne w Europie. To materiał wytrzymały, tani oraz proekologiczny. Stosowane drewno musi być jednak odpowiednio przygotowane – suszone, obrabiane termicznie oraz poddawane obróbce chemicznej, aby było wolne od szkodników i przystosowane do długotrwałego użytkowania.
Palety amerykańskie również są w większości produkowane z drewna, choć coraz częściej spotkać można także palety wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Tworzywo sztuczne ma większą odporność na wilgoć i zmienną temperaturę, co może być korzystniejsze dla niektórych przedsiębiorców.
W przypadku europalety mamy do czynienia z jednolitym systemem konstrukcji oparty na dziewięciu blokach nośnych, na których spoczywają poprzeczne deski. Taki układ umożliwia efektywną obsługę palet zarówno przez wózki widłowe, jak i przez inne urządzenia przeładunkowe.
Paleta amerykańska posiada konstrukcję typu „stringer”, która polega na umieszczeniu trzech równoległych listew dłużnicowych pomiędzy górną i dolną warstwą desek. Konstrukcja ta może sprawić pewne trudności podczas pracy z wózkami widłowymi, jednak jest bardziej uniwersalna ze względu na swój typowy wymiar, popularny w Stanach Zjednoczonych.