Czyszczenie wentylacji to proces, który należy wykonać przynajmniej raz do roku. Zanieczyszczone przewody wentylacyjne mają negatywny wpływ na wydajność pracowników w zakładach pracy oraz zwiększają koszty eksploatacji budynku. Z jakich konkretnych powodów należy więc zadbać o taką czynność? Podpowiadamy.
Dlaczego czyszczenie wentylacji jest tak ważne?
Czyszczenie wentylacji jest przede wszystkim istotne ze względu na dobre samopoczucie i zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Niedrożne przewody wentylacji pogarszają jakość powietrza. W brudnych wnętrzach kanałów rozwijają się niebezpieczne bakterie i wirusy, które mogą być przyczyną różnych chorób. Brudna wentylacja ma szczególnie negatywny wpływ na alergików.
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest bardzo ważne także z punktu widzenia prawa, a dokładnie zapisów związanych z technicznymi warunkami użytkowania budynków mieszkalnych. Zgodnie z ustawą powinno się wykonywać taką czynność przynajmniej jeden raz w roku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że prawo definiuje nawet to, aby elementy składowe systemu wentylacyjnego były zamontowane w sposób ułatwiający ich regularne czyszczenie.
Oczyszczone kanały i przewody pozwalają na lepszą pracę urządzeń wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji. Obniża się także ryzyko wystąpienia awarii oraz zmniejsza się ich zużycie energii elektrycznej. Poprawia się także ich żywotność. Koszty serwisowania mogą być w wielu przypadkach niższe nawet o połowę.
Kto powinien wykonywać czyszczenie wentylacji?
Czyszczenie wentylacji powinien wykonywać specjalista, który dysponuje odpowiednim sprzętem elektronicznym i narzędziami niezbędnymi do kompleksowego usuwania wszelkich zanieczyszczeń. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że praca zostanie wykonana solidnie i efektywnie. Jednym z etapów czyszczenia jest inspekcja wentylacji, którą wykonuje się przy użyciu niewielkich rozmiarów urządzeń wizyjnych. Dzięki temu można określić poziom zanieczyszczeń oraz następnie zweryfikować jakość wykonanej pracy.