Masaże stanowią znaczącą część medycyny w wielu różnych kulturach. Pierwsze pisemne wzmianki o terapii masażem znajdują się w Chinach i Egipcie. Dziś masaż jest obecny niemal wszędzie, od SPA, przez siłownie, po szpitale czy domy opieki. Stosuje się go również w fizjoterapii i chiropraktyce, dla poprawy krążenia i przyspieszenia procesu gojenia uszkodzonych mięśni. Kiedyś uważany za alternatywną lub uzupełniającą formę medycyny, dziś jest jedną z najczęściej polecanych i poszukiwanych praktyk, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej kondycji zdrowotnej i dobrego samopoczucia.
Po pierwsze – znajdź idealny gabinet kosmetyczny
O twoim pozytywnym doświadczeniu, dotyczącym masażu, zadecydują przede wszystkim ogólne umiejętności i kwalifikacje masażysty w wybranym przez ciebie gabinecie kosmetycznym. Zatem poszukaj takiego salonu jak ten, który sprawi, że będziesz pod dobrą opieką – począwszy od przygotowania do masażu, a skończywszy na samym zabiegu. Pamiętaj: ważne jest, aby upewnić się, że gabinet kosmetyczny spełnia wszystkie wymagania, ponieważ niewłaściwie wykonany masaż może okazać się powodem dodatkowych napięć, bólu i stresu.
Po drugie – dobierz odpowiedni masaż do swoich potrzeb
Istnieje wiele rozwiązań, które należą do pojemnej dziedziny, jaką jest masaż. Gabinet kosmetyczny, oferujący szeroki zakres świadczonych usług, zwykle ma do zaproponowania kilka jego rodzajów. Sam masaż jest często złożoną mieszanką holistycznych praktyk leczniczych, obejmujących elementy fizyczne, emocjonalne i duchowe. Istnieje ponad 200 różnych technik i typów masażu, które leczą odmienne dolegliwości i zapewniają masę korzyści. Masażysta może dostosować zabieg do naszego wieku, stanu zdrowia lub specjalnych potrzeb. Dlatego zanim zapiszesz się na wizytę, zacznij od przyjrzenia się niektórym z najbardziej popularnych zabiegów.
Poczytaj też o innych, cieszących się dużym zainteresowaniem kuracjach w artykule: Z jakich metod pielęgnacji urody statystycznie korzystamy najchętniej?
Masaż szwedzki – lub jakikolwiek inny masaż relaksacyjny to jedne z powszechniejszych i najbardziej skutecznych metod. Te formy zabiegu ukierunkowane są na górne warstwy mięśni. Wykorzystuje się w nich takie techniki, jak delikatne pociągnięcia, klepanie i „siekanie”. Tego typu masaże są wyjątkowo korzystne dla podniesienia poziomu tlenu we krwi oraz poprawy krążenia i elastyczności skóry – przy jednoczesnym, wyraźnym zmniejszeniu występujących napię
. Ruchy stosowane w takim zabiegu rozgrzewają tkankę mięśniową, uwalniając napięcie.
Masaż aromaterapeutyczny – aromaterapia to holistyczna metoda leczenia ciała, umysłu i ducha. W ramach takiego zabiegu olejki eteryczne nakładane są na skórę, a następnie wchłaniane i rozprowadzane po całym ciele. W zależności od użytych olejków, naczynia krwionośne będą się zwężać lub rozszerzać, podnosząc lub obniżając ciśnienie krwi. Masaż aromaterapeutyczny można również wykorzystać do wzmacniania układu odpornościowego czy skuteczniejszej walki z wirusami, bakteriami oraz infekcjami grzybiczymi.
Masaż gorącymi kamieniami – służy do rozluźnienia napiętych mięśni i uszkodzonych tkanek miękkich w całym ciele. Podczas tego zabiegu, na określonych partiach ciała układa się gładkie, płaskie, rozgrzane kamienie. Są one zwykle wykonane z bazaltu, który zatrzymuje ciepło. Kamienie do masażu podgrzewa się do temperatury około 130-145 stopni Celsjusza. Można je układać wzdłuż kręgosłupa lub też na brzuchu, klatce piersiowej, twarzy, dłoniach, stopach bądź palcach.
Jakie są przeciwwskazania do masażu?
Masaż uważa się ogólnie za bezpieczny sposób leczenia i relaksu, odpowiedni dla większości ludzi. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do masażu – choćby związane z konkretnymi obszarami ciała. Masażysta może wtedy go wykonać, ale musi unikać obszarów problematycznych, np. cię
lub otwartych ran, siniaków, żylaków, złamań kości czy zmian powstałych w wyniku niektórych chorób skóry. Istnieją także przeciwwskazania całkowicie wykluczające udział w masażu. Wykonanie go może bowiem doprowadzić do kontuzji lub spowodować zaostrzenie się danych dolegliwości czy objawów choroby. Dlatego w przypadku okresu ciąży, a także stwierdzenia obecności gorączki, schorzeń zakaźnych, zakrzepów, chorób nerek lub wątroby, nowotworów, stanów zapalnych czy nadciśnienia – należy odwołać wizytę w gabinecie kosmetycznym.
Masaż może być sposobem na lepsze samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Pozwala odłożyć na bok wszelkie uporczywe myśli i zmartwienia. Potrafi też okazać się lekarstwem, które pomoże zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne. Dlatego jeśli nie ma ku temu poważnych przeciwwskazań – eksperymentuj z różnymi rodzajami masażu, aby poznać jego rozmaite korzyści i znaleźć te zabiegi, które będą dla ciebie najbardziej odpowiednie.