Woda różana to tzw. hydrolat. Powstaje jako produkt uboczny podczas wytwarzania olejku różanego, a do jej produkcji używa się płatków róż. Najlepsze właściwości ma róża damasceńska – królowa różanego olejku, lecz doskonałe hydrolaty wytwarzane są również z każdej innej róży. Dobry hydrolat można wykonać samodzielnie w domu, pod warunkiem, że płatki będą zbierane z kwiatów rosnących daleko od miejsc, gdzie jest zanieczyszczone powietrze.
Kosmetyk stary, jak świat – dla ciała
Róże to rośliny, które rosły nawet w raju, jak można wywnioskować ze starych obrazów sakralnych. Z pewnością jednaj znane były już w starożytnych krajach arabskich, w których tradycja wykorzystywania dóbr przyrody dla zdrowia ma wielowiekową tradycję. Z całą pewnością zwyczaj nacierania ciała pachnącymi, różanymi olejkami i wykorzystywania wody różanej do pielęgnacji wywodzi się z Syrii, wszak stamtąd pochodzi słynna róża damasceńska. Kleopatra też używała wody różanej do pielęgnacji nieskazitelnej cery.
Działanie na skórę wody różanej jest zbawienne:
- działa oczyszczająco i bakteriobójczo na skórę, więc systematyczne jej używanie pomaga zwalczyć trądzik,
- zmiękcza skórę i przeciwdziała rogowaceniu,
- wzmacnia naczynka krwionośne,
- wzmacnia skórę, lekko rozjaśnia i opóźnia powstawanie zmarszczek
- tonuje cerę, wyrównuje jej koloryt, poprawia napięcie.
- nawilża cerę i pomaga utrzymywać wilgotność.
Wszystkie te wspaniałe właściwości zapewniają zawarte w wodzie różanej witaminy B, E oraz C, bioflawonidy i beta-karoten. Wodą różaną warto spryskiwać kilka razy w ciągu dnia jako odświeżanie i nawilżanie skóry.
Trudno powiedzieć, czy malownicze rozsypane płatki róż w wannie pełnej wody pielęgnują skórę ciała, lecz z pewnością dodatek wody różanej pozytywnie wpłynie na stan skóry.
Zapachowy filtr na skórze i włosach – dla zmysłów
Niezwykły zapach to kolejny czynnik, dla którego woda różana cieszy się od wieków niesłabnącym powodzeniem. Rzadko który kosmetyk jest jednocześnie perfumami. Zapach, który pozostaje na skórze lekko słabnie w ciągu dnia, lecz pozostawia delikatny filtr na skórze przez wiele godzin, dając wrażenie zmysłowej ekskluzywności.
Płukanka do włosów z wody różanej
Przepłukanie lub chociaż spryskanie włosów po umyciu wodą różaną nie tylko utrzymuje na nich wspaniały zapach, lecz również wzmacnia cebulki włosowe, czym przeciwdziała ich wypadaniu. Włosy wolniej się przetłuszczają, stają się sypkie i ładnie błyszczą, na co ma wpływ witamina C. Jak zrobić super płukankę do włosów możecie przeczytać https://www.angelisiakbloguje.pl/category/kosmetyki/.
Kompres na opuchnięte powieki
Poranne opuchnięcia bardzo łatwo zlikwidować, nakładając na powieki waciki z chłodną wodą różaną. Wystarczy 5 minut, by oczy nabrały blasku. Kompresy pomogą również zlikwidować przekrwienia spojówek po intensywnej pracy przy komputerze.
Dodatek smakowy – w deserach i napojach
Jak pisze na swoim blogu Angelisiakbloguje – „O właściwościach prozdrowotnych herbatki z róż na przeziębienie wiele osób słyszało. Mniej osób wie, że woda różana może służyć również jako dodatek do chłodnego, letniego napoju, z plasterkiem cytryny, listkiem mięty i świeżymi, kwaskowatymi owocami. Ciekawie smakuje woda różana zamrożona w postaci kostek lodów dodana do lekkich, letnich drinków.”
Świetna pielęgnacja, wspaniały zapach i ciekawy smak deserów – to wszystko zapewni woda różana, kosmetyk z płatków najpiekniejszej rośliny świata.