Z roku na rok hale stalowe stają się coraz częściej wybieraną przez inwestorów alternatywą dla tradycyjnych murowanych budynków. Pozwalają one na stworzenie w krótkim czasie sporych przestrzeni przeznaczonych na przykład do magazynowania czy produkcji towarów. Ich montaż jest szybki, jeżeli zostanie przeprowadzony przez profesjonalną ekipę. Jak powinien przebiegać? Podpowiadamy.
Przygotowanie terenu pod montaż hali stalowej
Hale stalowe tak jak każde inne konstrukcje, wymagają wcześniejszego przygotowania terenu pod ich budowę. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń należy odpowiednio zaaranżować plac, wyposażając go w niezbędne elementy. Tego typu konstrukcje nie wymagają pełnego fundamentu, ponieważ aby były mocne i stabilne wystarczające są dla nich stopy fundamentowe. Te z kolei są ustalane już na etapie projektowania hali.
Montaż hali stalowej krok po kroku
Montaż hal stalowych kiedy fundamenty są już gotowe, rozpoczyna się od postawienia i zakotwienia słupów, a następnie dźwigarów, czyli głównej konstrukcji nośnej dachu. W dalszej kolejności montowane są konstrukcje drugorzędne, do których można zaliczyć płatwie, rygle pod bramy, drzwi okna, a także inne urządzenia, które zostały uwzględnione w projekcie. Kiedy szkielet stali halowej jest już wzniesiony, wówczas wykonawca przeprowadza poprawki lakiernicze.
Hale stalowe izolowane i nieizolowane
Kolejny etap montażu hali jest uzależniony od tego czy konstrukcja ta ma być izolowana, czy nieizolowana. W tym pierwszym przypadku przystępując do montażu lekkiej obudowy, wykorzystuje się płyty warstwowe, w drugim z kolei blachy trapezowe.
Zwieńczeniem montażu hali stalowej są obróbki blacharskie, a także zamocowanie stolarki — bram, okien i drzwi oraz posadzki przemysłowej. Elementy te muszą zapewniać pełną szczelność obudowy hali i gwarantować właściwe parametry izolacyjne. Podczas budowy hali istnieje ryzyko pofalowania powierzchni blachy bądź zerwania nitów i wkrętów, dlatego wykonawca musi mieć spore doświadczenie w tej dziedzinie.