Jedną z najbardziej dotkliwych konsekwencji związanych z jazdą po alkoholu jest zabranie prawa jazdy. W przypadku zabrania prawa jazdy za alkohol powstaje problem tego, jak je odzyskać. W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na pytanie jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol. Zapraszam!
Czy da się odzyskać prawo jazdy?
W przypadku walki o odzyskanie prawa jazdy możemy mieć do czynienia w różnych sytuacjach i na różnych etapach. Pierwszą sytuacją, gdzie może pojawiać się kwestia odzyskania prawa jazdy jest moment otrzymania postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy. Jeśli uważamy, że prawo jazdy zostało nam niesłusznie zatrzymane oraz nie popełniliśmy przestępstwa lub wykroczenia jazdy po alkoholu, to możemy złożyć zażalenie do sądu, gdzie wskazujemy na wadliwość zatrzymania prawa jazdy. Najczęstszą sytuacją jest, gdy nasze stężenie alkoholu oscylowało w granicach 0,1 mg na litr wydychanego powietrza. W takiej sytuacji można powołać się na błąd pomiarowy urządzenia. Jeśli jednak stężenie jest znacznie większe i nie kwestionujemy popełnienia przez nas czynu zabronionego, walka o odzyskanie prawa jazdy na tym etapie nie zawsze jest uzasadniona i korzystna dla kierującego.
Jazda po alkoholu – zakaz już minął
Kolejnym przypadkiem, kiedy możemy walczyć o odzyskanie prawa jazdy zabranego za alkohol jest sytuacja, gdy już został wydany wyrok w naszej sprawie i odbyliśmy połowę orzeczonego zakazu. W takim przypadku możemy wnieść do Sądu wniosek, w którym wnosimy o zmianę stosowania naszego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jeśli sąd wyrazi zgodę, to po wypełnieniu wszystkich pozostałych obowiązków możemy zamontować w pojeździe blokadę alkoholową i przez pozostały czas poruszać się pojazdem wyposażonym w taką blokadę.
Jeśli jednak nasz zakaz już minął i chcielibyśmy odzyskać nasz prawo jazdy, to musimy również spełnić parę wymogów. Przede wszystkim musimy pozytywnie przejść badania lekarskie, które stwierdzą brak przeciwskazań do prowadzenia pojazdu mechanicznego. Podczas tych badań lekarz stwierdza, czy jazda z naszym stanem zdrowia nie zagraża porządkowi ruchu drogowemu. Kolejnym obowiązkiem jest przejście kursu reedukacyjnego z zakresu problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. Kursy te odbywają się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.
Ostatni etap nie dotyczy wszystkich kierujących. Jeśli orzeczony wobec Ciebie zakaz nie przekraczający roku, to masz szczęście i nie będziesz musiał ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.
Zobacz także: https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/