Elegancki strój, świetne szpilki, dobrane dodatki…i łupież. Słabe połączenie, prawda? Biały „śnieg” na małej czarnej może zepsuć najlepszy look. Przeczytaj artykuł i dowiedz się skąd bierze się łupież, jak mu zapobiegać i jak go leczyć by wyleczyć.
Przyczyny łupieżu – gdzie popełniasz błąd?
Jedną z przyczyn łupieżu jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy. Jeżeli zbyt często atakujesz skórę wieloma preparatami (warto zwrócić uwagę na skład) to skóra zaczyna się bronić. Wytwarza coraz więcej łoju, lub dla odmiany staje się tak mocno wysuszona, że zaczyna się łuszczyć. Zastanów się czy sama nie szkodzisz włosom poprzez złą pielęgnacje. Jeżeli tak – czas na zmiany! Dla ułatwienia lista najczęściej popełnianych błędów:
- myjesz głowę w zbyt gorącej wodzie? – błąd. Zbyt wysoka temperatura podrażni skórę i sprawi, że zacznie się ona łuszczyć.
- chodzisz często na basen? – super, pamiętaj jednak by chronić włosy przed chlorem, on też może prowadzić do łupieżu
- za każdym razem suszysz włosy suszarką, używasz prostownicy, termoloków? stop. Wszystko z umiarem, włosy i skóra głowy muszą czasem odpocząć.
- używasz „pierwszych lepszych” kosmetyków? duży błąd. Kosmetyki dobieraj do rodzaju i stanu włosów. Zwracaj uwagę na skład i właściwości.
- spłukujesz szybko głowę bo czas goni? Tego skóra głowy nie wybacza. Dokładnie spłukuj kosmetyki z włosów. Jeżeli pozostałości zostaną na głowie skóra nie może oddychać, ulega podrażnieniu a stąd prosta droga do łupieżu. O potencjalnych alergiach nie wspominając…
- niedostatecznie często myjesz głowę? nie wierzę 😉
Jak wygrać z łupieżem? – domowe sposoby plus właściwe kosmetyki
Jeden z najskuteczniejszych zawodników w walce z łupieżem to odpowiednio dobrany szampon przeciwłupieżowy. Powinnaś w nim znaleźć następujące składniki:
- przeciwgrzybicze (na przykład ketokonazol czy klimbazol) – będą zapobiegać namnażaniu się grzybów, zatrzymają rozwój choroby.
- keratolityczne (na przykład kwas salicylowy czy mlekowy)- mają za zadanie zmiękczać skórę głowy. Łatwiej dzięki temu usunąć łuski.
- przeciwłojotokowe (glinka zielona, czarna rzepa) – ograniczają łojotok, powodują powrót skóry głowy do dobrej kondycji.
Kuracje odpowiednim szamponem przeciwłupieżowym możesz wspomóc domowymi naturalnymi sposobami. W tym względzie poleca się regularny peeling skóry głowy, domowe wcierki (z szałwii, skrzypu) Możesz zakupić gotowe wcierki – z działaniem koniecznie potwierdzonym badaniami dermatologicznymi. Warto pamiętać o olejowaniu – wbrew nazwie nie natłuszcza ale pozwala regulować ilość wydzielanego sebum. W walce z łupieżem zastosowanie znajdą oleje z czarnuszki czy rycynowy.
Istotną sprawą jest też odpowiednia dieta. Przede wszystkim wyeliminuj lub znacząco ogranicz cukry proste. Sprzyjają rozwojowi grzybów i wielu chorób. Zaprzyjaźnij się za to z produktami bogatymi w magnez, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe. Możesz też pomyśleć o suplementacji.
Przyczyny łupieżu – to nie Twoja wina
Prócz niewłaściwej pielęgnacji jest szereg przyczyn powstawania łupieżu, które są niezależne od Ciebie. Alergie, wiek, przewlekłe choroby, ciągła ekspozycja na stres (tak, tak – to też) – mogą sprzyjać powstawaniu łupieżu. Warto spojrzeć na organizm jako na całość i zobaczyć co można zmienić na lepsze. Jak wyeliminować niekorzystne czynniki. W przypadku gdy domowe sposoby nie przynoszą poprawy nie też unikaj wizyty u dermatologa.
Łupież to kłopotliwa przypadłość ale przy bogactwie dostępnych na rynku preparatów i wiedzy na ten temat z całą pewnością szybko się go pozbędziesz!