Umiejętności komunikacji interpersonalnej są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie na każdym jego szczeblu. Bez dobrych zdolności porozumiewania się zarówno za pomocą mowy, jak i słowa pisanego trudno sobie wyobrazić pokonywanie kolejnych etapów rozwoju intelektualnego. Dlatego też tak istotne jest aktywne wspomaganie nauki pisania u dzieci w wieku szkolnym, ale również u maluchów, które obowiązek szkolny mają jeszcze przed sobą. Zatem jak pomóc dziecku w nauce pisania?
Pomoc w nauce pisania: rozwój motoryki małej
Niewielu rodziców jest świadomych faktu, że predyspozycje malucha do sprawnego pisania kształtują się już na wczesnych etapie jego rozwoju motorycznego. Im wcześniej zachęcimy dziecko do zabaw angażujących dłonie i place, tym większa szansa, że późniejsza nauka pisania przyjdzie mu z dużo większą swobodą. Stymulacja rozwoju motoryki małej ma szczególne znaczenie dla dzieci nie tylko w kontekście jego zdolności grafomotorycznych, ale również ogólnie pojętej sprawności fizycznej.
Pomoc w nauce pisania: nauka poprzez zabawę
Wielu ekspertów badających rozwój dzieci zaznacza, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na poszerzanie umiejętności u malucha jest „przemycanie” nauki w formie zabawy. Działa to zarówno w przypadku młodszych, jak i nieco starszych dzieci, które nie do końca potrafią skupić się na wykonywaniu „suchych” zadań i ćwiczeń. Warto zatem poszukać rozwiązania kompromisowego, którym bez wątpienia jest zakup przyjaznych dla dzieci książeczek. Na więcej uwagi zasługują „Moje szlaczki”, które stanowią świetny wstęp do nauki pisania. Poprzez odwzorowywanie prostych szablonów czy uzupełnianie niedokończonych obrazków dziecko nabywa umiejętności manualnych, ale także pracuje nad rozwojem wyobraźni a to wszystko pod postacią świetnej zabawy. Ćwiczenia ze szlaczkami w roli głównej warto stopniowo uzupełniać o nieco bardziej zaawansowane zadania, które można znaleźć w bogato ilustrowanych książeczkach „Moje literki”,a także „Moje cyferki. Mały Uczeń.”. Ta ostatnia pozycja wydawnicza to dobre rozwiązanie dla dzieci, które dopiero oswajają się ze skomplikowanym światem matematyki.
Zobacz także: https://internews.com.pl/ksiazki-dla-dzieci-co-czytac-na-dobranoc/
Pomoc w nauce pisania: skuteczna motywacja
Nauka pisania wymaga wiele pracy i zaangażowania nie tylko od dziecka, ale również od nas, rodziców. Szlifowanie umiejętności zręcznego pisania w szkolnej ławce nie wystarczy, by maluch mógł bez problemu przelewać swoje myśli na papier. Nauka w domowych zaciszu jest niezbędna do utrwalania już nabytych sprawności manualnych – systematyczność i regularność często okazują się kluczowe w kontekście mniej lub bardziej zadowalających efektów końcowych. Problem polega na tym, że dzieci szybko się dekoncentrują ze względu na obecność zabawek czy sprzętów elektronicznych w zasięgu ich wzroku. Niezwykle ważne jest, by podczas domowej nauki z dzieckiem zapewnić mu komfortowe warunki do ćwiczeń manualnych, a przy okazji nagradzać go za kolejne postępy w nauce. Nie chodzi oczywiście o drogie prezenty – wystarczy wspólne wyjście na lody czy obejrzenie ulubionej bajki.