Klejenie szyb samochodowych w celu naprawienia pęknięć i odprysków staje się coraz częściej stosowaną alternatywą do wymiany całej szyby. Jednak która opcja jest lepsza i którą wybrać?
Kiedy można kleić szybę?
Uszkodzenie szyby to bardzo częsta usterka w samochodach. Dochodzi do niej często podczas jazdy. Wtedy nawet mały kamyk, który uderza w samochód z dużą prędkością, może wywołać spore szkody. Jazda z uszkodzoną szybą może być nie tylko uciążliwa, ale również niebezpieczna. Szczególnie gdy pęknięcie lub odprysk znajduje się w polu widzenia kierowcy na przedniej szybie, lub szybie bocznej. Jeżeli doszło do uszkodzenia szyby, nie należy zbyt długo zwlekać z jej naprawą. Pęknięcie może z czasem się powiększać szczególnie wtedy, gdy oddziałują na nie warunki atmosferyczne.
Klejenie szyb samochodowych w Szczecinie, jak i każdym innym mieście w Polsce wykonywane jest wtedy, gdy spełnione są określone warunki. Średnica odprysku nie powinna przekraczać 20 mm. Jeśli szyba jest pęknięta, to długość pęknięcia powinna być mniejsza niż 20 cm. Ważna jest również lokalizacja usterki. Nie należy kleić tej występującej w polu widzenia kierowcy oraz znajdującej się blisko krawędzi szyby. Bez wątpienia jest to tańszy i szybszy sposób na naprawę. Ostateczną decyzję odnośnie tego, czy można zastosować metodę klejenia, podejmą wykwalifikowani fachowcy.
Wymiana zamiast klejenia
W niektórych przypadkach, gdy uszkodzenie jest głębokie lub rozległe, naprawa szyby nie jest możliwa. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy uszkodzeń na szybie jest wiele i są one zlokalizowane blisko uszczelek. Wymiana szyby samochodowej jest także konieczna, gdy uszkodzenie znajduje się w miejscu uniemożliwiającym prawidłową widoczność. Szybka naprawa jest wskazana, bo defekt nie tylko utrudnia widoczność. Poruszając się samochodem z uszkodzoną szybą, kierowca naraża siebie i innych na niebezpieczeństwo, a w razie kontroli policyjnej grozi to otrzymaniem mandatu karnego.