Korki pneumatyczne to urządzenia znajdujące swoje zastosowanie w pracach kanalizacyjnych. Często wykonanie prac remontowych nie jest możliwe bez ich użycia. Jakie rodzaje korków pneumatycznych dla przemysłu rozróżniamy? Kiedy je wykorzystujemy? Odpowiedzi znaleźć można w tekście poniżej.
Korki pneumatyczne przepływowe
Korki pneumatyczne dla przemysłu dzielimy na dwa rodzaje: przepływowe oraz zatykające. Urządzenia pierwszego typu wykonane są z wielowarstwowego materiału kauczukowego. Ich wnętrze wykonane jest z polietylenu. Są one wytrzymałe i rozciągliwe, co sprawia, że mogą być wykorzystywane w zakresie temperatur od -55 do 85 stopni Celsjusza. Co zrozumiałe – muszą być one odporne na uszkodzenia zewnętrzne.
Do jakiego rodzaju prac wykorzystywane są najczęściej korki pneumatyczne przepływowe? Ten rodzaj korków służy do zamknięcia przepływu w rurach lub studzience kanalizacyjnej. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość użycia specjalnego adaptera obejściowego, który pozwala na zmianę toru, po którym płyną ścieki. Korki przepływowe są stosowane do tworzenia odcinków objętościowych podczas rekonstrukcji rur.
Korki pneumatyczne zatykające
Drugim rodzajem korków pneumatycznych są urządzenia zatykające. Swoją budową przypominają bardzo poprzednio omawiany typ. Podobnie jak on stworzone są z wielowarstwowego materiału kauczukowego, jednak w przeciwieństwie do korków przepływowych nie posiadają wewnętrznej warstwy z polietylenu. One także charakteryzują się rozciągliwością i wytrzymałością, która pozwala im pracować w dużym zakresie temperatur.
Gdzie rodzaj zatykający znajduje swoje zastosowanie? Głównie w sytuacji uszczelniania i czyszczenia rur ściekowych podczas prac remontowych. Ich zadaniem jest odcięcie dopływu wody podczas konserwacji rury. Innym przykładem ich zastosowania jest badanie szczelności instalacji. Oba rodzaje korków pneumatycznych dla przemysłu możecie znaleźć odwiedzając stronę internetową Handel Maszynami Budowlanymi.