Malowanie należy do jednych z najczęściej przeprowadzanych prac remontowych, głównie ze względu na nieskomplikowany schemat działania, niewielkie koszty inwestycyjne oraz stosunkowo krótki czas realizacji. Remont pomieszczeń o standardowych wysokościach nie sprawia większych trudności nawet osobom, które na co dzień nie mają styczności z branżą budowlaną. Problem może pojawić się w momencie, gdy powierzchnia przeznaczona do malowania znacznie odbiega swoją wysokością od powszechnie przyjętych norm. Jak zatem przygotować się do malowania wysokiego mieszkania?
Wnętrza wysokie, czyli jakie?
Minimalna wysokość pomieszczeń dopuszczanych do użytku mieszkalnego nie może być mniejsza niż 250 cm. Na pierwszy rzut oka wartość ta może wydawać się całkiem imponująca, jednak po przeanalizowaniu parametrów pomieszczeń wysokich i bardzo wysokich, 2,5m nie robi wrażenia. Za wysokie wnętrza uważa się pomieszczenia od 280 do nawet 450 cm. Co więcej, możemy wyróżnić wnętrza bardzo wysokie, których wysokość z kolei może sięgać nawet 700 cm.
Wnętrza z antresolą i stare kamienice
Bardzo popularnym rozwiązaniem architektonicznym w ostatnich latach stosowanym przez właścicieli domów jednorodzinnych jest antresola lub otwarte piętro Wiele osób w ten sposób pragnie zachować otwartą przestrzeń użytkową, jednocześnie nie tracąc przy tym na funkcjonalności budynku mieszkalnego. Pomieszczenia z antresolą wyróżniają się imponującą wysokością, która może być problematyczna przy przeprowadzaniu prac malarskich. Jednak nie tylko w nowym budownictwie można spotkać się z wysokimi wnętrzami – stare kamienice równie często charakteryzują się wysokimi sufitami.
Malowanie wysokich pomieszczeń: rusztowanie
Jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomalowanie bardzo wysokich ścian i sufitów jest rusztowanie ramowe. Niezwykle uniwersalna konstrukcja, która sprawdza się nie tylko w przypadku zewnętrznych prac remontowych na wysokościach. Rusztowanie to dobre rozwiązanie, kiedy zwykła drabina nie zapewnia wystarczającego komfortu „operowania” narzędziami malarskimi, a także znacznie wydłuża czas remontu. Co ważne, chcąc wykorzystać rusztowanie w trakcie malowania wysokich wnętrz wcale nie trzeba narażać się na wysokie koszty związane z zakupem nowej instalacji. Rusztowania używane sprawdzają się równie dobrze jak modele prosto z linii produkcyjnej. Jeszcze bardziej budżetowym rozwiązaniem jest wypożyczenie rusztowania ramowego, co dla wielu „remontowiczów” jest opcją idealną.
Zobacz także: https://www.otopr.pl/malowanie-elewacji-o-czym-warto-pamietac/
Malowanie wysokich pomieszczeń: tradycyjny wałek
W przypadku nieco niższych, ale wciąż wysokich pomieszczeń można zdecydować się na użycie konwencjonalnego wałka malarskiego wyposażonego w kij teleskopowy. Rozwiązanie dla osób o dużej sprawności i wytrzymałości fizycznej – trzymanie wałka w nienaturalnej pozycji może powodować bóle karku czy szyi. Wałek na kiju teleskopowym może sprawdzić się przy malowaniu niewielkich pomieszczeń lub gdy tylko określony obszar powierzchni ścian czy sufitu wymaga ponownego pokrycia farbą.