Mastektomia to zabieg polegający na usunięciu piersi, która została zaatakowana przez komórki rakowe. Operacja polega na całkowitym usunięciu gruczołu piersiowego włącznie z brodawką i jej otoczką. W zależności od stopnia nowotworu oraz jego cech histologicznych wykonać można kilka różnych amputacji. Co powinny wiedzieć kobiety o mastektomii?
Jakie są rodzaje mastektomii?
Mastektomię można podzielić na prostą, radykalną zmodyfikowaną i radykalną. Pierwsza z nich polega na amputacji piersi wraz z powięzią mięśnia piersiowego, który znajduje się tuż pod gruczołem. Mastektomię prosta można połączyć z procedurą węzła wartowniczego, jeżeli jest to wczesne stadium nowotworu inwazyjnego.
Mastektomia radykalna, często określana jest operacja wykonywana metodą Halsteda. Nie jest już to zabieg często stosowany, w przeciwieństwie do zeszłych lat. Operacja polega na całkowitym usunięciu piersi wraz z węzłem chłonnym i mięśniem piersiowym większym. Jedynym zaleceniem do wykonania tego zabiegu jest naciekanie guza na mięsień piersiowy większy.
Amputacja piersi metodą radykalną zmodyfikowaną wykonywana jest obecnie najczęściej. Wskazaniem do jej przeprowadzenia jest rak piersi naciekający, który nie ma jeszcze przerzutów na inne organy. Jeśli guz będzie duży, lekarz może przed przeprowadzeniem operacji zlecić chemioterapie lub radioterapie.
Przygotowanie i przebieg operacji amputacji piersi
Przed przystąpieniem do wykonania operacji niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. Ponadto lekarz musi ocenić ogólny stan kobiety, a ona sama musi poinformować o zażywanych lekach. Przed zabiegiem nie powinno się stosować ziołowych suplementów diety, ponieważ mogą one doprowadzać do zwiększonego krwawienia. Jeżeli lekarz stwierdzi, że amputacja piersi będzie wykonywana rano, pacjentka powinna być na czczo. Dodatkowo może ona dostać zalecenie umycia się antybakteryjnym żelem w wieczór poprzedzający operacje.
Podczas mastektomii funkcje życiowe są stale monitorowane przez urządzenia, na przykład EKG. Do ręki pacjentki przyczepiany jest ciśnieniomierz, a operowane miejsce zostaje odkażone i umyte. Na czas operacji kobieta przyjmuje znieczulenie ogólne, a niekiedy jeszcze dawkę antybiotyku. Następnie chirurg odcina pierś, a pobrana tkankę wysyła do laboratorium. Zabieg mastektomii trwa zazwyczaj do dwóch godzin, a pacjentka przebywa pod obserwacją maksymalnie siedem dni.