Osoby stawiające swe domy najczęściej wybierają do tego miejsca z dala od zgiełku miejskiego – w których jest ciszej, spokojniej, a powietrze czystsze. Są to warunki idealne do długich, towarzyskich spotkań czy też wieczornego relaksu po długim tygodniu. Zdarza się jednak, że w najbardziej upalne dni potrzebne jest odpowiednie zadaszenie, które pozwoli uniknąć bolesnych poparzeń i zmęczenia. Takim schronieniem może stać się przydomowa altana!
Altany ogrodowe drewniane – relikt przeszłości?
Nowoczesne altany ogrodowe drewniane są coraz częstszym widokiem na przydomowych ogrodach. Takie budowle były już popularne w przeszłości, ale zostały wyparte przed odpowiedniki wykonane z betonu – ze względu na wytrzymałość surowca. Obecnie konstrukcje drewniane powracają do mody, a głównymi powodami tego jest to, że:
-
są estetyczne – wyglądają dobrze zarówno w stylistyce nowoczesno-minimalistycznej, jak i tradycyjnej;
-
są ekologiczne – materiały wykorzystywane w ich budowie zostawiają mniejszy ślad węglowy;
-
pozwalają zostać blisko natury – co jest zazwyczaj ważne dla osób wybierających miejsce zamieszkania poza centrum miasta.
Ponadto obecne technologie pozwalają na skuteczną impregnację drewna, dzięki czemu drewniane altany ogrodowe wytrzymują wszystkie niesprzyjające warunki atmosferyczne, nieważne czy deszcz, czy śnieg.
Dobudowa drewutni ogrodowej
Osoby korzystające ze swoich altan powinny pomyśleć o dobudowie do niej drewutni ogrodowej. To najprostszy sposób na przechowywanie materiałów opałowych, narzędzi i innych drobnostek. Należy jednak pamiętać – przymocowana do ściany altany drewutnia typu lean-to będzie dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy będzie przylegać do strony południowej. W przeciwnym razie warunki nie będą sprzyjać sezonowaniu drewna.
Altany drewniane są piękne i mogą być funkcjonalne – pod warunkiem że są sensownie zaprojektowane. Dlatego, w tym celu najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę i być spokojnym o rezultat!