Zęby mleczne, choć tymczasowe wymagają takiej samej pielęgnacji, jak zęby stałe. Im wcześniej zaczniemy stosować się do zasad profilaktyki stomatologicznej, tym lepiej. Dzięki temu dzieci będą miały piękniejszy uśmiech oraz zdrowe zęby.
Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe, czuło się komfortowo, szeroko się uśmiechało. Aby taki stan osiągnąć trzeba z dzieckiem współpracować od samego początku oraz uczyć podstawowych zasad dbania o siebie, w tym oczywiście zasad higienicznych. Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na profilaktykę stomatologiczną. To właśnie dzięki niej dziecko oraz rodzic unikną kłopotów z jamą ustną, a tym samym np. chorób dziąseł, ubytków, próchnicy. Pomocą dzieciom, które potrzebują skorzystać z usług stomatologa zajmuje się stomatologia dziecięca.
Kilka słów o stomatologii dziecięcej
Pomoc dzieciom powinna być świadczona przez stomatologa, który ma odpowiednie podejście do dzieci, cechuje się cierpliwością, delikatnością, poczuciem humoru, dokładnością. W gabinecie stomatologa dziecko powinno czuć się jak najbardziej komfortowo. Zakres stomatologii dziecięcej obejmuje:
– ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania,
– leczenie mleczaków,
– leczenie zębów stałych, które nie są dojrzałe,
– leczenie chorób błony śluzowej u dzieci,
– zapobieganiem próchnicy i wad zgryzu.
Zobacz także: https://fprot.pl/w-ktorym-momencie-warto-zdecydowac-sie-na-wybielanie-zebow/
Jak powinna wyglądać profilaktyka stomatologiczna u dziecka?
Profilaktyka stomatologiczna jest bardzo ważna z punktu widzenia zarówno dziecka, jak i rodzica. Można ją podzielić na profilaktykę w gabinecie stomatologicznym oraz profilaktykę domową. Do tej pierwszej zdecydowanie należy zaliczyć regularne wizyty u stomatologa. Im wcześniej tym lepiej. Należy pamiętać, że w gabinecie stomatologicznym należy pojawić się z dzieckiem już wtedy, gdy będzie miało pierwszy ząbek. Wizyty należy powtarzać np. co 3 miesiące lub co pół roku.
W ramach profilaktyki w domu duże pole manewru mają rodzice. To od nich zależy to, jakie nawyki ukształtują się w dziecku. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
– regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku,
– stosowanie nici stomatologicznych,
– stosowanie płynów do higieny jamy ustnej dla dzieci,
– odpowiednią dietę,
– unikanie produktów, które zawierają duże ilości cukru,
– edukację w zakresie dbania o zęby.
Dziecko powinno pamiętać, że myciem zębów należy rozpocząć dzień, a także go zakończyć. Dzięki temu znacząco zmniejszymy ryzyko próchnicy oraz innych dolegliwości.