Kleszcze są zmorą lata. Najczęściej pojawiają się na początku czerwca, ale w ciepłe i wilgotne lato mogą atakować znacznie wcześniej. Warto wiedzieć jak zachować się w przypadku ukąszenia kleszcza. Może być to pomocne dla ciebie oraz twojej rodziny.
Wyjmij kleszcza
W pierwszym momencie należy wyjąć kleszcza, jednak trzeba robić to bardzo ostrożnie. Nie wolno zgniatać jego odwłoka, ani go wyciskać. Wyjmuj go powoli za pomocą specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy lub za pomocą pęsetki. Wyjmij go, lekko obracając, tak by całość tego pasożyta wyszła ze skóry.
Zabezpiecz kleszcza
Wiele osób wyrzuca kleszcza do toalety lub do kosza na śmieci. To ogromny błąd! Aż 30% kleszczy nosi w sobie groźne dla ludzi patogeny. Przenoszą tzw. choroby odkleszczowe, w tym Boleriozę, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcza warto umieścić w czystym, zamykanym pojemniku i udać się do laboratorium, w którym badane są kleszcze.
Obserwacja miejsca ugryzienia
W pierwszej dobie po ukąszeniu należy bardzo dokładnie przyjrzeć się miejscu ukąszenia. Jeśli pojawi się tzw. rumień wędrujący, a skóra jest mocno czerwona oraz rozgrzana, koniecznie należy udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty jest konieczna również wtedy, gdy po ukąszeniu odczuwamy mdłości, ból głowy i mamy podwyższoną temperaturę.
Ukąszenie kleszcza – jakie badania wykonać
W laboratorium możemy zlecić badanie kleszcza pod kątem chorób odkleszczowych. Wtedy mamy pewność, że i my jesteśmy bezpieczni. Zalecany pakiet badań, jakie możemy zlecić laboratium, to badania pod kątem boleriozy, kleszczowego zapalenia mózgu, babeszjozy, anaplazmozy oraz bartoneloza oraz toksoplazmozy. Badania są odpłatne i można je wykonać praktycznie na terenie całego kraju. Istnieje również możliwość wysłania zabezpieczonego kleszcza kurierem. Wyniki powinny być udostępnione nam w przeciągu 24 lub 48 godzin od wykonania na nie zlecenia.