Upadłość jest możliwa nie tylko w przypadku przedsiębiorstw, ale również osób fizycznych – konsumentów. Upadłość konsumencka umożliwia wtedy rozpoczęcie życia bez zadłużeń, które mogą ciągnąć się za dłużnikiem latami i powodować poważne problemy finansowe. Na czym polega procedura upadłości konsumenckiej? Dlaczego warto się na nią zdecydować? W jaki sposób ją ogłosić?
Czym jest procedura upadłości konsumenckiej?
Bankructwo, upadłość konsumencka pozwala na ogłoszenie upadłości w sytuacji, w której dłużnikiem jest konsument. Konsumentem w tym kontekście określa się osobę fizyczną, która nie ma własnej działalności gospodarczej, czyli nie prowadzi ona firmy.
Konsument może ogłosić upadłość wtedy, gdy znajduje się on w trudnej sytuacji finansowej i nie może terminowo regulować swoich zobowiązań. Obecnie, gdy prawo upadłościowe zostało zmienione, upadłość może być ogłoszona zarówno wtedy, gdy do powstania zadłużenia doszło bez winy dłużnika, jak i wtedy, gdy przyczynił się on do nawarstwienia się długów.
Jakie warunki należy spełnić, by ogłosić upadłość konsumencką?
Głównym warunkiem do upadłości konsumenckiej jest bycie konsumentem, czyli osobą fizyczną, która nie ma firmy. Upadłość ta może być ogłoszona jednak wtedy, gdy właściciel firmy zamknie ją przed ogłoszeniem upadłości.
Drugim istotnym warunkiem jest w tym przypadku niewypłacalność. Odnosi się ona do sytuacji, gdy dłużnik nie może spłacać swoich długów w terminie. Przyjmuje się, że czas niewypłacalności wymagany do ogłoszenia upadłości konsumenckiej to 3 miesiące.
Dodatkowo, aby zapoczątkować procedurę upadłości konsumenckiej, należy również przygotować i zgłosić wniosek do sądu.
Fachowa i kompleksowa pomoc – upadłość konsumencka Katowice – https://doboszkancelaria.pl/uslugi/upadlosc-konsumencka skorzystaj ze wsparcia doświadczonych prawników w dziedzinie prawa upadłościowego w Katowicach!
Kiedy ogłosić upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencka jest przeznaczona głównie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie mogą one już terminowo spłacać swoich długów.
Przyczyn takiej sytuacji może być dużo, między innymi może być to choroba, wypadek, utrata pracy, nieodpowiednie decyzje dotyczące ulokowania środków finansowych czy otrzymanie dużego długu w spadku.
Gdy zatem pojawiają się problemy ze spłatą posiadanych kredytów, pożyczek, czynszów czy innych długów, wtedy upadłość może pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji. Wtedy po spłacie zadłużenia według opracowanego planu będzie można rozpocząć swoje życie od nowa bez długów, które będą powodowały problemy finansowe.
Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl