Prusaki. Sama myśl o nich powoduje uczucie wstrętu. Z pewnością nie są to mile widziani goście w naszym domu, a jednak zdarza się, że pojawią się niespodziewanie. Skąd się biorą, dlaczego są dla nas groźne i jak się ich pozbyć, kiedy niechciane pojawią się w naszym mieszkaniu? Sprawdziliśmy te informacje.
Dlaczego prusaki czują się zaproszone do naszego domu?
To nieprawda, że insekty te przyciąga wyłącznie wielki brud i bałagan. Prusaki żywią się odpadkami biologicznymi i wystarczy, że na podłodze leżą nasze włosy czy okruchy jedzenia na kuchennym blacie, a dodatkowo zwabi je zapach resztek w koszu na śmieci i problem gotowy. Niestety rozmnażają się szybko i ich obecność np. u sąsiadów może oznaczać rychłe kłopoty również w naszym mieszkaniu.
Nie tylko niechciani goście, ale i zagrożenie dla naszego zdrowia
Obecność prusaków, to duże zagrożenie dla naszego zdrowia – mogą zanieczyszczać nasze pożywienie bakteriami, pleśnią czy swoimi odchodami. Przenoszą także pasożyty, a nawet choroby takie jak cholera, gruźlica, trąd czy grypa jelitowa. Nie mamy więc żadnych wątpliwości, że prusaki zwalczać należy szybko i skutecznie.
Domowe sposoby na zwalczanie prusaków – czy to dobry pomysł?
I tak, i nie. Być może uda nam się samodzielnie pozbyć niechcianych gości, jeśli zauważymy ich w porę. Jednak biorąc pod uwagę to, jak szybko się rozmnażają i to, że wychodzą ze swoich kryjówek głównie nocą, jest duża szansa, że na domowe sposoby będzie zbyt późno. Zwalczanie prusaków – podobnie zresztą jak odpluskwianie – nie jest łatwym zadaniem i lepiej zlecić je profesjonalistom takim jak firma Patron Pest.
Ile kosztuje dezynsekcja?
Na pewno wiele osób borykających się z problemem prusaków zastanawia się teraz, ile kosztuje dezynsekcja. Cena jest zależna od wielu czynników. Na koszt dezynsekcji ma wpływ przede wszystkim metraż mieszkania, rodzaj insektów, z jakimi mamy problem, a także (lub przede wszystkim) metoda dezynsekcji. W przypadku prusaków dezynsekcja kosztuje z pewnością mniej niż odpluskwianie, co wynika z tego, że ten drugi zabieg trzeba powtarzać nawet trzykrotnie.
Jak wygląda dezynsekcja w mieszkaniu?
Pierwszym krokiem będzie z pewnością identyfikacja przeciwnika lub przeciwników, bo może się okazać, że niechcianych gości jest więcej i prócz zwalczania prusaków trzeba wykonać np. odpluskwianie.
Zidentyfikowanie problemu pozwoli przede wszystkim dobrać odpowiednią i skuteczną metodę, a także wskazać potencjalne miejsca występowania insektów.
Jedną z dwóch metod na zwalczanie prusaków stosowanych przez Patron Pest – firmę zajmującą się dezynsekcją w Kielcach, jest dezynsekcja opryskowa. Polega ona na rozprowadzeniu cieczy na naszym metrażu. Insekty giną po spożyciu lub nawet po kontakcie z opryskiem. Metoda jest wysoce skuteczna w przypadku większości insektów, jednak wymaga przygotowania mieszkania (np. wyniesienie lub schowanie jedzenia), jego opuszczenia na czas działania środka, a także sprzątania po dezynsekcji.
Mniej inwazyjną i równie skuteczną metodą jest dezynsekcja żelowa. Ponieważ żel owadobójczy rozprowadza się miejscowo, nie ma potrzeby opuszczania mieszkania czy specjalnego sprzątania po dezynsekcji. Dużą zaletą jest długotrwałe działanie środka, co daje nam gwarancję spokoju na długi czas.
Insekty są dużym dla nas dużym zagrożeniem. Z pewnością musimy pamiętać, że nie należy lekceważyć obecności choćby jednego zauważonego osobnika. Szybkość i skuteczność zwalczania m.in. prusaków ma ogromny wpływ na sukces działania. Zatem czy warto tracić czas na domowe metody i ryzykować dalszą ekspansję niechcianych lokatorów?