BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to zdecydowanie miejsce, które powinien znać każdy dorosły Polak, zwłaszcza ten, który chce zaciągnąć zobowiązanie finansowe w postaci pożyczki gotówkowej, kredytu hipotecznego lub kredytu firmowego, inwestycyjnego. Zgromadzone w BIK informacje są niezwykle istotne, nie tylko z punktu widzenia kredytobiorcy, ale również banków. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dobrej historii kredytowej. Możemy ją sprawdzić właśnie w BIK.
Fakty są takie, że coraz więcej osób oraz firm korzysta między innymi z różnego rodzaju kredytów, które pozwalają między innymi na zakup nieruchomości, przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych i dekoracyjnych, jak również unowocześnienie wyposażenia firmy.
Kredyt jest dla wielu nieodłącznym elementem dorosłego życia, głównie dlatego, że chociażby zakup mieszkania czy budowa domu nie są możliwe do realizacji, gdy dysponujemy tylko i wyłącznie własnymi wypłatami.
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, której zadaniem jest zbieranie wszystkich niezbędnych informacji na temat każdego kredytu czy pożyczki, która jest udzielana. Z takiej bazy korzystają między innymi banki, gdy staramy się o kredyt.
Co to jest BIK?
Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez Związek Banków Polskich oraz prywatne banki. Celem BIK jest gromadzenie, analizowanie oraz udostępnianie wszystkich niezbędnych informacji, które dotyczą historii kredytowej klientów banków, Skok-ów, firm pożyczkowych.
Taka baza to dane klientów, rodzaj kredytów, wysokość zobowiązań, jak również terminowości spłat. Na tej podstawie tworzona jest tak zwana historia kredytowa, która ma ogromny wpływ na to, czy zostanie nam udzielony kredyt, czy też nie.
Wszystkie banki oraz inne instytucje, które udzielają kredytów, raportują do BIK każdą naszą ratę. Bank, do którego składamy wniosek o kredyt, a także o pożyczkę, dokładnie prześledzi naszą historię kredytową.
Historia kredytowa
Jeżeli w BIK mamy negatywną historię kredytową, spóźnialiśmy się systematycznie ze spłatą rat, nie płacimy swoich zobowiązań, unikamy kontaktów z pracownikami instytucji finansowych, w których zaciągamy zobowiązanie, niestety znajdzie to odzwierciedlenie w naszej sytuacji w BIK.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu podejmowanie rozsądnych decyzji finansowych, budowanie zaplecza finansowego, które pomoże nam w sytuacjach kryzysowych, jak również regularna spłata zobowiązań.