W ostatnich latach bardzo intensywnie wzrasta popularność paneli fotowoltaicznych. Są one coraz częściej widoczne na dachach polskich domów, czy to tych nowych, czy też zbudowanych w przeszłości. Z czego wynika rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych i dlatego warto się nimi zainteresować?
Czym są panele fotowoltaiczne?
Na dachach polskich domów, czy też budynków przemysłowych i w innych miejscach coraz częściej spotkać można tak zwane panele fotowoltaiczne. Jeden panel to zbiór ogniw słonecznych zwanych też fotowoltaicznymi. Ogniwo zbudowane jest z półprzewodników takich jak krzem, selen czy też german.
Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w celu konwersji energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki powstającemu zjawisku fotowoltaicznego w momencie, gdy promienie padają na panele.
Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?
Jak powszechnie wiadomo obecnie dbanie o środowisko jest niezwykle popularnym tematem i jest po prostu bardzo potrzebne. Można tego dokonać na przykład poprzez zwiększenie udziału OZE, czyli odnawialnych źródeł energii takich jak słońce w wytwarzaną na świecie energię elektryczną, która w wielu miejscach pochodzi głównie z węgla i innych paliw kopalnych.
Inwestycja w panele fotowoltaiczne to jednak nie tylko korzyści dla środowiska, ale też dla portfela. Są one bowiem coraz tańsze i istnieje wiele programów dopłat do nich. Inwestycja w takie panele oznacza, że będziemy wytwarzać część energii trafiającej do sieci, a następnie mamy prawo pobrać równowartość wytworzonej energii elektrycznej za darmo. Panele fotowoltaiczne są więc dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii elektrycznej.
Jak trwałe są panele fotowoltaiczne?
Wiele osób boi się, że panele mogą szybko ulec awarii. Każda instalacja fotowoltaiczna jest jednak specjalnie przystosowana do znoszenia na przykład ekstremalnych temperatur, czy też takich zjawisk atmosferycznych jak nawet grad. Ryzyko uszkodzenia paneli fotowoltaicznych jest więc niewielkie.