Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, której objawy nie prezentują się dobrze, ponadto codzienne życie z nimi jest dosyć uciążliwe. Są to czerwone plamki na skórze, pokryte warstwą łuski – nadmiernie łuszczącym się naskórkiem. Jest to szczególnie nieprzyjemna sprawa, jeżeli objawy łuszczycy znajdują się na głowie. Mogą one bowiem przypominać łupież, który wysypuje się z włosów. Nie wygląda to przyjemnie, w dodatku może powodować swędzenie. Często trudno odkryć łuszczycę na skórze głowy przez to, że znajdują się na niej włosy, przesłaniające widok skóry. Jeżeli jednak już ją odkryjemy, nie wolno jej bagatelizować. Należy walczyć z objawami łuszczycy. W jaki sposób? Ludzie stosują różne maści na łuszczycę, kremy, sięgają po domowe sposoby i korzystają z zabiegów, które mają zneutralizować zmiany skórne. W przypadku jednak skóry głowy, najczęściej wybiera się szampon na łuszczycę. To właśnie jego weźmiemy pod lupę w tym artykule. Jak wybrać dobry szampon na łuszczycę i co należy o nim wiedzieć?
Czy warto stosować szampon na łuszczycę?
Czy jakiś szampon jest w stanie tak po prostu pozbyć się objawów łuszczycy ze skóry głowy? No właśnie, wszystko opiera się na tym, że nie jest to zwykły szampon. Taki szampon, który jest przeznaczony do walki z łuszczycą, zdecydowanie jest w stanie pomóc, dlatego warto go stosować. Zawiera on odpowiednie składniki, które będą w stanie zniwelować objawy łuszczycy. Ponadto zadbają one w sposób właściwy o skórę głowy. Szampon ten można stosować również na zmiany łuszczycowe, które pojawiają się na szyi czy w okolicach skóry głowy – na przykład na czole. Składniki, które zawiera szampon, na pewno nie zaszkodzą skórze, ale dobrze poradzą sobie z objawami łuszczycy.
Składniki, które na pewno zadziałają
Czas dowiedzieć się nieco więcej o skutecznych składnikach. Jeżeli pojawia się łuszczyca głowy, jaki szampon wybrać, aby był skuteczny? Szampon, który będzie zawierał niżej opisane składniki!
- Olejek konopny – olejek ten świetnie oczyści skórę głowy, łagodzi podrażnienia i wpłynie na przyspieszenie regeneracji skóry. W dodatku ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Eliminuje uczucie swędzenia i zapobiega wypadaniu włosów. Szampon konopny a łuszczyca? Świetny wybór!
- Kwas salicylowy – zmiękcza naskórek, co sprzyja pozbyciu się łusek ze skóry.
- Olejek lawendowy – zapobiega swędzeniu skóry, nawilża ją, dzięki czemu łatwiejsze będzie pozbycie się łusek. Niweluje też podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry, a także działa antybakteryjnie.
- Mocznik – działa antybakteryjnie i skutecznie nawilża skórę.
- Wyciąg z liści aloesu – aloes ma fenomenalny wpływ na skórę. Dogłębnie ją nawilża, łagodzi podrażnienia i niweluje zaczerwienienia. W dodatku ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Sprzyja regeneracji skóry.
- Dziegieć brzozowy – działa antybakteryjnie i rewelacyjnie oczyszcza skórę. Ma także właściwości przeciwzapalne, zatem świetnie radzi sobie z objawami łuszczycy.
Jak długo stosować?
Z szamponu należy korzystać przez cały ten czas, kiedy na naszej skórze występują objawy łuszczycy. Szampon powinien wyeliminować je całkowicie. Można go również stosować jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów – w ramach profilaktyki i bezpieczeństwa skóry głowy.
Zapobieganie nawrotom łuszczycy
Aby nawroty nie następowały, nie wolno zapominać o właściwej pielęgnacji skóry – chodzi tu przede wszystkim o nie narażanie jej na podrażnienia. W tym celu powinno się stosować delikatne i łagodne preparaty do mycia skóry głowy. Trzeba też unikać produktów zawierających alkohol. Elementem zapobiegawczym będzie też bardzo delikatny sposób czesania włosów. Można też wypróbowywać odżywki z ekstraktem z brzozy lub olejkami migdałowymi.
Podsumowanie
Szampon na łuszczycę zdecydowanie pomoże nam zlikwidować objawy łuszczycy. Nie można jednak zaniedbać też pielęgnacji skóry głowy.