Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najbardziej popularnych oraz uniwersalnych materiałów wykończeniowych. Może służyć do aranżacji najróżniejszych wnętrz, wykończenia ścian oraz sufitów. Płyty tego rodzaju z powodzeniem można przyklejać do ścian, jak również przykręcać do specjalnie przygotowanych profili aluminiowych. Jeżeli decydujemy się na ich przyklejenie do ścian, musimy dobrze przygotować podłoże. Jak to zrobić, abyśmy nie mieli później żadnych problemów? Musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Chcąc szybko, skutecznie oraz efektownie wykonać tynki, możemy zastanowić się nad wyborem płyt gipsowo-kartonowych. To materiał, dzięki któremu zdecydowanie osiągniemy przede wszystkim trwały efekt. Jest to rozwiązanie alternatywne dla tradycyjnych tynków gipsowych lub cementowo-wapiennych, których wykonanie kosztuje bardzo dużo, wymaga sporo czasu, a przede wszystkim zaangażowania do współpracy specjalistów.
Dzięki wykorzystaniu płyt gipsowo-kartonowych, otrzymujemy praktycznie od razu bardzo równą, gładką i estetyczną powierzchnię, która może być gotowa do dalszych prac wykończeniowych. Kluczowe jest to, aby wybrać odpowiednie płyty (zwykłe – białe, zielone – wodoodporne, czerwone – ognioodporne), a także klej. Kluczowe jest dobre przygotowanie podłoża. Jak to zrobić?
Usuwanie starych warstw farby
To pierwsze zadanie. Jeżeli chcemy kleić płyty gipsowo-kartonowe na stare tynki, koniecznie trzeba usunąć stare, luźne powłoki malarskie, które znacząco mogą osłabić przyczepność. Można to zrobić mechanicznie albo ręcznie, przy pomocy specjalnego skrobaka. Często będziemy musieli również liczyć się z tym, że będzie konieczność skucia tynków.
Odpylenie powierzchni
Powierzchnia, do której będziemy kleić płyty, musi być bardzo dokładnie odpylona. Kurz, pyły, innego rodzaju zabrudzenia również osłabią przyczepność kleju i mogą sprawić, że płyta odspoi się od ściany.
Gruntowanie podłoża
Zastosowanie gruntu na ściany to jedna z najważniejszych rzeczy. Na rynku dostępne są różne typy gruntów: gotowe, do rozcieńczania, polimerowe, głęboko penetrujące, jak również zawierające kruszywo. Zadaniem gruntu jest związanie kurzu oraz zabrudzeń, zmniejszenie chłonności podłoża i jego ujednolicenie, zwiększenie przyczepności. Dzięki temu z większym spokojem będziemy mogli kleić płyty do ścian, bez obaw, że pojawią się problemy z późniejszym ich użytkowaniem, pojawianiem się mało estetycznych oraz trudnych do naprawy pęknięć.